EAGE FIELD Challenge (Fully Integrated EvaLuation and Development)

EAGE FIELD CHALLENGE CERIFICATE

Σε παγκόσμιο φοιτητικό διαγωνισμό με τίτλο “EAGE FIELD Challenge (Fully Integrated EvaLuation and Development)”, που διοργανώνεται κάθε χρόνο από το “Oil & Gas Geoscience Division” της “European Association of Geoscientists and Engineers (EAGE)”, συμμετείχε το 2017, για πρώτη φορά, Ελληνική ομάδα από το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης. Η Ελληνική συμμετοχή έγινε με ομάδα του Δ.Π.Μ.Σ. “‘Ερευνα και Εκμετάλλευση Υδρογονανθράκων”. Στην πρώτη φάση του διαγωνισμού, στην οποία συμμετείχαν πάνω από 80 ομάδες από όλα τα Πανεπιστήμια του κόσμου, η ομάδα του Δ.Π.Μ.Σ. κατάφερε να προκριθεί στον τελικό γύρο, στην τέταρτη θέση, μαζί με άλλα εννέα Πανεπιστήμια [Universiti Teknologi PETRONAS, Malaysia, το Γαλλικό Ινστιτούτο Πετρελαίου (IFP School), το University of Manchester, το University of Perugia, το Tomsk Polytechnic University από τη Ρωσία, το Πολυτεχνείο TU Freiberg, το Gadjah Mada University, Indonesia, το Indian Institute of Technology, India, και το Institut Teknologi Bandung, Indonesia]. Στη δεύτερη φάση του διαγωνισμού, όπου από τις 10 ομάδες του προηγούμενου γύρου προκρίνονταν οι 8, η ομάδα του Δ.Π.Μ.Σ. “‘Ερευνα και Εκμετάλλευση Υδρογονανθράκων” προκρίθηκε στον τελικό γύρο στην τρίτη θέση. Στον τελικό γύρο στο Παρίσι κατετάγη τελικά τέταρτη.